SMATV ve IP TV sistemleri

(SMATV -Satellite Master Antenna TV) merkezi uydu anten dağıtım sistemidir. Tek kablo üzerinden istenilen TV kanallarının iletilmesi için oluşturulan sisteme denir. Sistem RF ve IF olarak iki frekans aralığından oluşturulur ve bu frekanslar sistem çıkışında birleştirilerek yayınlar tek kablo üzerine bindirilmiş olur.
Sistem bileşenleri

Çanak antenler : Çanak anten uydulardan yatay ve düşey olarak gelen ve yüzeye çarpan mikrodalga frekansları odaklamaya yarayan pasif bir elemandır. Çanak antenler offset ve parabol olarak ikiye ayrılır. Günümüzde genelde kazanç ve avantajlarından dolayı offset antenler daha yaygın kullanılır.

LNB’ler : (Low Noise Block = Düşük gürültülü Blok) çanak antenlerden gelen sinyalleri en düşük gürültü seviyesi ile receiver veya dekoderlere ileten bir cihazdır. Birçok LNB çeşidi vardır. Kurulacak sisteme göre LNB seçilir.

Koaksiyel kablolar : Koaksiyel kablo radyo frekansta kullanılan bir kablo türüdür. En içte canlı hat, yani sinyali taşıyan hat vardır. Bu uç dielektrik sabiti yüksek bir yalıtkan ile çevrelenmiştir. Yalıtkanın çevresinde iletkenlerden oluşan bir örgü vardır. Bu örgü topraklanmıştır. En dışta ise koruyucu kılıf vardır. Kablonun iletkenlerden oluşan örgüsünün topraklanmış oluşu çok önemlidir. Çünkü bu sayede kablo elektromanyetik alan oluşturan cihazların yakınından etkilenmeden geçebilir. Kablolar RG59-RG6-RG11-TRUNK kablo olarak sınıflandırılır. Metrajlara göre kablo cinsleri belirlenir.

Uydu alıcılar (receiver) : Uydulardan alınan sinyalleri TV standardına (ses ve görüntü) çeviren bir cihazdır. Şifresiz kanallar için FTA, şifreli kanallar için CI (Common interface)ve HD kanallar için HD receiverler kullanılır. Seyredilecek yayın veya mevcuttaki sisteme göre receiver belirlenir.

Modülatörler : Herhangi bir video veya ses kaynağından aldığı elektriksel işaretleri RF (radyo frekans) frekansına dönüştüren bir cihazdır. SMATV sistemlerinde bu işlem için modülatörler kullanılır. Tek yan band ve çift yan band olarak ikiye ayrılır. S-VHF-UHF bandlarında (fullband) ayarlanabilirler.

SAT-IF converter : Bu sistem birçok çanak antenden seçilen (H-V) frekansları tek bir band ve frekansa ayarlayabilme imkanı sağlayan bir cihazdır. Frekans girişleri uydulardan geldiği gibi, çıkışlar ise 36-40 Mhz aralığında dizilebilir. Frekans bandından dolayı en fazla 30 frekans (transponder) ayarlanabilir. Bu yöntemle tüm kullanıcılar ayarlanan bütün frekansları farklı noktalarda ya da aynı noktada farklı receiverler kullanarak seçilen yayınları izleyebilirler.

Amplifikatörler : RF ve IF olarak elde edilen sinyalleri dağıtım sistemindeki hesaplamalara göre çıkış güçleri seçilen ve sinyallerin son noktaya iletilmesi için kullanılan cihazlardır. Kurulan sistemlere göre RF veya IF yada RF-IF (multiband) amplifikatörler kullanılır. Kablo mesafelerine göre amplifikatör kazançları belirlenir. Tüm amplifikatörler genelde güç ayarlıdır.

Dağıtım elemanları : SMATV sistemlerinde elde edilen RF-IF sinyallerini birden çok noktaya bölmek için kullanılan pasif elemanlardır. Splitter (bölücü) ve tap-fff (yan çıkışlı) olarak ikiye ayrılır. Kullanıldıkları frekans bandlarına göre çeşitleri vardır. (IF yada RF). Zayıflatma seviyeleri bölme sayısı ile orantılıdır.

IP TV Sistemleri : IP TV gelişen internet teknolojisinin ve artan bant genişliğinin bir ürünü olarak ortaya çıkmış, günümüz televizyonlarına internetin gücünü kazandıran, servis kalitesiyle ve sağladığı çeşitlilikle son kullanıcıyı heyecanlandıran, reklam ve doğrudan ticaret imkânları ile de ticari kurumları kendine çeken yeni nesil bir teknoloji halini almıştır.
IPTV ağı, dört ana bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla, Ana görüntü sinyal ağı, çekirdek ağı, erişim ağı, son kullanıcı ağı.ANA GÖRÜNTÜ SİNYAL AĞI : Ana görüntü sinyal ağı IPTV içeriğinin hazırlanarak son kullanıcılara servis edilebilir düzeye getirilmesi ve sistem bütünleşmesini sağlayan ara yazılımın bulunduğu bölümdür.

Şifreleyici (Encoder) : Uydu üzerinden gelen yayınlar IRD (Integrated reciever decoder) cihazların tarafında toplanır ve endocer (şifreleyici) cihazlarına iletilir. Encodeler gelen içeriği şifreler ve belirli bir görüntü izleme formatına sıkıştırı. Ayrıca encoderlar bu kodlanmış içeriği IP ağında taşınabilir bir digital içeriğe dönüştürür.
Encoderlar gelen içeriği MPEG-2, MPEG-4, H.264.. gibi görüntü formatlarına sıkıştırabilir. Görüntü kalitesi ve kullanılacak bant genişliği bu sıkıştırma formatıyla doğru orantılıdır.

MPEG-2 ile kodlanmış bir görüntüde standart birt TV yayın 3-4 Mbps, yüksek çözünürlükte (HD High Definition) kodlanmış bir yayın ise 10-20 Mbps aralığında bant genişliği işgal eder.

MPEG-4 ile sıkıştırılmış bir görüntü ise standart TV yayının da 1-2, yüksek çözünürlükte 4-10 Mbps aralığında bir bant genişliği işgal eder.

Arayazılım (Middleware) : Ara yazılım (Middleware) bütün IPTV servislerinin tümleşik olarak çalışmasını sağlayan IPTV software dir. Bu yazılım IPTV servislerinin kontrölü, yenilenmesi ve son kullanıcıya iletimini sağlayan temel bileşendir. Bu yazılım IPTV nin servisleri ile IPTV aboneleri arasındaki iletişimi ve etkleşimi sağlar. Ayrıca bu yazılım üzerinden servis sağlayıcılar servislerin kontrolü, geliştirilmesi, ücretlendirme ve IPTV abonelerinin yönetimi (Kullanıcı ekleme, çıkarma, kullanıcı haklarını değiştirme ..vb) gibi işlemleri gerçekleştirebilir.

İsteğe Bağlı Görüntü Sunucusu : İsteğe bağlı görüntü sunucusu, IPTV son kullanıcılarına sunulan içerikleri üzerinde tutan sunucudur. Aslında bu bir sunucular topluluğudur. IPTV kullanıcılarına içerik isteğe bağlı görüntü sunucuları tarafından Unicast dağıtım ile aktarılır. Sunucularda tutulan içerik genel olarak servis sağlayıcı tarafında ücretlendirilmiş içeriklerdir.

Durumsal Veri Sunucusu : Durumsal veri sunucusu, IPTV son kullanıcılarının sahip olduğu hakların tutulduğu sunucudur. Bu haklar, abonelerin satın aldıkları içerik, medya paketi, özel servisler gibi bir son kullanıcıya özel haklardır.

IPTV abonesi, evinde bulunan IPTV kutusunu (set top box) her çalıştırdığında durumsal veri sunucusu üzerinde bulunan hakları ile eşleşerek sahip olduğu hakları aktif olarak kullanmaya devam eder.


Acil Durum ve Reklam Sunucuları : Acil durum ve reklam sunucular isminden de anlaşılacağı üzere iki temel fonksiyonu gerçekleştirirler bunlardan birincisi, IPTV aboneleri acil durumlar karşısında uyarmak ikincisi de reklam içeriğini iletmektir. Bu sunucular geniş bir bölgeyi etkileyecek olumsuz hava koşulları, yangın gibi tehlike arz eden durumlarda bütün IPTV yayınlarını keserek aboneleri bilgilendirecek tek bir yayın gönderirler. Ayrıca televizyon kanallarında belirlenen reklam saatlerinde mevcut reklamlar yerine bölgesel bazlı farklı reklamları abonelere iletmek amacıyla kullanılabilirler.

İnternet Sunucusu : İnternet sunucusu IPTV abonelerine televizyon hizmeti dahilinde internet hizmetini de verebilmek için kullanılan sunuculardır. IPTV ile müşteriler TV kanallarının yanı sıra, bir de internet tarayıcısı görevini üstlenen bir kanala sahip olabilirler. Bu kanala gönderdikleri internet sayfası erişim istekleri internet sunucular tarafından değerlendirilerek cevaplandırılır. IPTV servis sağlayıcılar müşterilere sınırsız internet erişim sağlayabileceği gibi erişilebilen internet sayfası sayısı bazında da ücretlendirme yapabilir. Ayrıca servis sağlayıcı istediği tek bir internet sayfasını sabit kanal içeriği olarak abonelere sağlayabilir.

Triax Genel Katalog | Alcad Genel Katalog

Yeniliklerden Haberdar Olun

İletişim

(0212) 642 79 49 pbx
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.